Szanowni Państwo,
Za nami kolejny udany rok. Jako organizacja zrealizowaliśmy założone cele, nie tylko utrzymując pozycję lidera w Polsce w segmencie osobowym i ciężarowym, ale też konsekwentnie poszerzając zakres działania na innych rynkach, na których jesteśmy obecni. Na arenie europejskiej Inter Cars utrzymał znakomitą drugą pozycję a na świecie może pochwalić się siódmym miejscem.
Grupa Inter Cars zanotowała rekordowe wyniki, przychody ze sprzedaży wyniosły ponad 15 mld zł (3,2 mld euro) oraz rekordowy w historii firmy skonsolidowany zysk netto na poziomie 745 mln zł.
W 2021 roku walka toczyła się o zatarcie skutków pandemii. W 2022 roku chodziło o stawienie czoła wielokrotnym wstrząsom wywołanym przede wszystkim wojną prowadzoną przez Rosję przeciwko Ukrainie. Konflikt wojenny przekształcił się stopniowo w kryzys gospodarczy i energetyczny. Mimo to dystrybutorzy części z powodzeniem uniknęli niebezpieczeństw związanych z niedoborami, dezorganizacją łańcucha dostaw i nieregularnymi źródłami zaopatrzenia, aby ostatecznie osiągnąć lepsze wyniki w kolejnym roku.
W 2022 roku kontynuowaliśmy z powodzeniem naszą strategię i misję „Razem tworzymy, wspieramy, dostarczamy”. Nasi klienci doskonale wiedzą, że dysponujemy najpełniejszą ofertą części na rynku i dostarczamy towar w tym samym dniu, w którym został zamówiony. Nieustannie pracujemy nad tym aby wzmocnić nasze przewagi konkurencyjne, pokazując również Klientom konkretne korzyści wynikające z pomocnych rozwiązań w codziennym prowadzeniu serwisu samochodowego, a nasze działania opieramy o strategię zrównoważonego rozwoju.
Widzimy nadal przestrzeń do wzrostów w kolejnym roku, przede wszystkim w organicznym rozwoju segmentów sprzedaży w każdym z krajów. Rozwój w oparciu o strategie segmentowe daje nam zwinność i elastyczność w zarządzaniu biznesem i zwiększa naszą konkurencyjność, czego efektem jest to, że w wielu krajach notujemy wyższe dynamiki sprzedaży niż lokalni konkurenci.
Rozwijamy nowoczesne narzędzia elektroniczne niezbędne do efektywnego prowadzenia biznesu związanego ze świadczeniem sprzedaży i montażu części zamiennych. Na polskim rynku coraz intensywniej wdrażamy Inter Cars e-catalog, kompleksowe narzędzie, bez którego trudno wyobrazić sobie dziś pracę nowoczesnego warsztatu. Aplikacja z miesiąca na miesiąc zyskuje nowe funkcjonalności, dzięki czemu korzysta z niej coraz większa liczba naszych klientów.
Od lat budujemy firmę opartą na wartościach w sferze społecznej i ekonomicznej. Mocno akcentowane w naszej kulturze organizacyjnej partnerstwo najpełniej objawia się w systemie franczyzowym, który z powodzeniem realizujemy od początku działalności firmy i który pozwolił nam na zbudowanie tak silnej pozycji rynkowej. Na koniec 2022 roku byliśmy obecni w 19 krajach w całej Europie, w których prowadziliśmy sprzedaż naziemną z wykorzystaniem filii. W skali globalnej nasze towary eksportujemy do ponad 30 krajów.
Przed nami kolejne wyzwania. Cała branża motoryzacyjna będzie musiała ponownie przeanalizować swój biznes model, aby przygotować się na nadbiegające tempa przemiany: oczywiście elektryfikację i „connectivity”. Będzie to wymagać rewizji dotychczasowych modeli biznesowych oraz poszukiwanie nowych sposobów na monetyzację nadarzających się szans w związku z pojawiającymi się nowymi trendami na rynku.
Dotychczas, rynek niezależny przez wiele lat mógł liczyć na powolną rotację taboru samochodowego, co pozwalało mu przyswoić zmiany w technologii i zachowaniach klientów. Wydaje się, że sytuacja staje się co raz bardziej dynamiczna, w szczególności dla producentów nowych pojazdów oraz producentów części, którzy nie mają po raz pierwszy w swojej historii tyle czasu do dyspozycji, przede wszystkim ze względu na planowany od 2035 zakaz sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi.
Dystrybutorzy niezależni, naszym zdaniem, mają nadal więcej czasu na dostosowanie się do nadchodzących zmian. Przede wszystkim ze względu na czas niezbędny na dostosowanie parku samochodowego w Europie, który obecnie wynosi prawie 360 milionów aut, z czego 75% tej floty jest starsza niż 5 lat, przy średnim wieku pojazdów w Europie ok 13 lat. Istnieją ponadto ograniczenia w rozwoju elektro mobilności wynikające z braku przygotowania infrastruktury np. sieci ładowarek, pomimo głoszonych ambitnych celów przez niektóre kraje. Ta inercja rynkowa oznacza powolną transformację w stronę elektro mobilności naszej branży.
Podsumowując, w gruncie rzeczy mając korzystne otocznie rynkowe dla naszej branży zakładamy ze taka sytuacja utrzyma się również w kolejnych latach, a branża dystrybucji części samochodowych na tym tle jawi się jako bezpieczny port.
W najbliższym czasie ekspansja geograficzna nie będzie naszym priorytetem. Koncentrujemy się na rynkach, na których jesteśmy już obecni i na nich będziemy chcieli umacniać pozycję lidera w każdym z segmentów. Nasza strategia zarządzania firmą, poprzez specjalizacje w ramach wybranych obszarów, poprawia szybkość działania i przekłada się na większą elastyczność a przez to sprawniejsze realizowanie strategii segmentowych. Jednocześnie pozwala nam to uzyskać synergię nie tylko kosztową, ale także przychodową dzięki sprzedaży krzyżowej naszych produktów. W 2023 roku planujemy otwarcie kilkunastu nowych filii w krajach, w których prowadzimy działalność. W Polsce skupimy się na rozwoju naszej infrastruktury logistycznej, w szczególności rozbudowie magazynu centralnego w Zakroczymiu oraz robotyzacje procesów logistycznych w kraju i zagranicą.
Rok 2023 z perspektywy rynku „automotive aftermarket” zapowiada się optymistycznie, zakładamy dalszy trend wzrostowy. Problemy z dostępnością nowych samochodów, wysoki popyt na części w warsztatach, wynikający z akumulacji oszczędności przez gospodarstwa w czasie pandemii, realizacja odkładanych podczas pandemii wydatków – wszystko to działa na naszą korzyść. W większości krajów rośniemy szybciej niż konkurencja, co jest możliwe dzięki przewagom wynikającym z szerokości oferty i dostępności części
Elementem niepewności pozostaje rozwój konfliktu w Ukrainie, ponadto wysoka inflacja w regionie i zwiększanie się kosztów powadzenia biznesu, co wymusza na właścicielach przedsiębiorstw poszukiwania oszczędności i zmniejszenia inwestycji. Pociąga to za sobą tendencję do wydłużania czasu eksploatacji pojazdów posiadanych przez aktualnych właścicieli. Zauważamy więc rosnący popyt na sprzedaż części, a co za tym idzie poprawę dynamiki naszej sprzedaży.
Sposób prowadzenia działalności jest dla nas równie ważny, co jej zakres. Coraz większy nacisk kładziemy na kwestie ESG. W 2022 roku rozpoczęliśmy przegląd naszej strategii zrównoważonego rozwoju. Chcemy przygotować Grupę Kapitałową na nadchodzące zmiany regulacyjne, takie jak Europejski Zielony Ład, a jednocześnie umożliwić realizację podjętych przez siebie ambitnych zobowiązań we wszystkich trzech obszarach - środowiskowym, społecznym i zarządczym. W proces ten angażujemy naszych interesariuszy, a nadzorują go najważniejsi członkowie kadry kierowniczej.
Obserwujemy też wzrost oczekiwań dotyczących zrównoważonych, przyjaznych dla środowiska produktów i usług, szczególnie widoczny wśród przedstawicieli młodego pokolenia. Transformacja branży motoryzacyjnej ma podstawowe znaczenie dla osiągnięcia celów Porozumienia Paryskiego. Zdajemy sobie z tego sprawę i choć staramy się minimalizować negatywne oddziaływanie firmy na środowisko, cały czas wyznaczamy sobie nowe, jeszcze ambitniejsze cele. Dążymy do osiągnięcia neutralności klimatycznej, a nowa strategia ESG określi przyjęte przez firmę docelowe wskaźniki dekarbonizacji.
Integralną częścią strategii ESG są podejmowane przez nas inicjatywy dotyczące regeneracji zużywanych części. Od lat udowadniamy kierowcom i mechanikom, że prawidłowo zregenerowana część jest tak samo dobra, jak nowa. Cieszę się, że nasze działania w tym zakresie budzą coraz większe zainteresowanie. Regeneracja - to mniej odpadów na wysypiskach, mniejsze zużycie surowców i energii – korzyści dla środowiska, gospodarki i konsumentów jest tu naprawdę wiele, a my możemy zapewnić częściom „drugie życie”. W związku z tym uruchomiliśmy platformę Inter Cars Marketplace, która umożliwia naszym zweryfikowanym partnerom oferowanie na sprzedaż używanych części zamiennych.
Cieszę się również, że opinia publiczna dostrzega nasze zaangażowanie w kwestie ESG. Dowodzą tego przyznane nam prestiżowe wyróżnienia – jak choćby Listek CSR od Tygodnika Polityka oraz tytuł Spółki Świadomej Klimatycznie, które traktujemy jako potwierdzenie, że obraliśmy właściwy kierunek. Nasze przedsiębiorstwo wprawdzie stale rośnie, ale zachowuje charakter firmy rodzinnej, w której najważniejsze są relacje. Jesteśmy otwarci, propagujemy bezpośrednie kontakty i wymianę doświadczeń, a także kulturę otwartej dyskusji, która jest źródłem inspiracji i nowych pomysłów. Uważam, że stałe podnoszenie kwalifikacji pracowników jest nieodzownym warunkiem rozwoju firmy. W naszej branży powiedzenie „kto nie jedzie do przodu, ten się cofa” nabiera szczególnego znaczenia. Dbamy też o relacje z otoczeniem – od lat zdobywamy zaufanie partnerów handlowych i instytucjonalnych a dzięki temu utrzymujemy wiarygodność.
Nasze zaangażowanie społeczne - to również działalność Fundacji Inter Cars, która w ubiegłym roku prowadziła interesujące programy dla młodych ludzi, rozwijające potrzebne kwalifikacje i uczące odpowiedzialności za środowisko. Były to między innymi program stypendialny „Akcelerator”, „Operacja Czysta Rzeka” czy projekt edukacyjny „Be.Eco”. Wzięło w nich udział kilka tysięcy uczniów i nauczycieli. Dzięki fundacji możemy wykorzystać posiadane kwalifikacje z korzyścią dla społeczeństwa i wywołać trwałe, pozytywne zmiany. Szczegółowy opis działań Fundacji Inter Cars przedstawiono w jednym z rozdziałów raportu zrównoważonego rozwoju. Zdaję sobie sprawę, jak duże znaczenie ma rzetelna i przejrzysta sprawozdawczość dotycząca tego obszaru.
Naszym celem jest nadal ambicja aby rosnąć szybciej niż rynek i w każdym z krajów, w których działamy. To cel biznesowy na najbliższe lata. Bardzo chciałbym również, abyśmy nadal kultywowali partnerskie podejście do biznesu – w odniesieniu do naszych pracowników, dostawców i innych interesariuszy. Jestem przekonany, że dialog, szczerość i zaufanie to podstawy, na fundamentach których utrzyma się nawet najpotężniejsza budowla. Bez nich nie byłoby Inter Cars, którego znamy.
Dlatego chciałbym w imieniu własnym, zarządu oraz całego zespołu Pracowników Grupy Kapitałowej Inter Cars podziękować naszym Klientom i Partnerom za współpracę, a naszym Udziałowcom za zaufanie i motywację, które napędzają nas każdego dnia do efektywnego działania.
Z wyrazami szacunku,
Maciej Oleksowicz
Prezes Zarządu Inter Cars SA